نحوه مطالعه ریاضی و قبولی در درس ریاضی با نمره خوب

سه‌شنبه 5 دی 1396 ساعت 10:25

در این بخش مطالبی در زمینه نحوه مطالعه ریاضی و قبولی در درس ریاضی با نمره خوب ارائه می شود. در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه یا دانشگاه حضور کامل داشته باشید و با تمرکز کامل به مطالب ارائه شده گوش دهید. در کلاسهای تدریس ریاضی جزوه خودتان را یادداشت کنید و همه ی نکات را بنویسید. جزوه ریاضی را در کلاسهای ریاضی به گونه ای بنویسید که خیلی هم درگیر آن نشوید. یعنی هم گوش دهید و هم بنویسید.
کلاسهای ریاضی را کامل شرکت کنید و فعال باشید: اگر می خواهید در درس ریاضی قوی باشید و ریاضی را خوب و مفهومی یاد بگیرید، در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. مزیتی که کلاسهای ریاضی دارد این است که اولا مدرس و معلم شما مطالب را به صورت جمع بندی شده ارائه می کند و ثانیا روی مطالب ارائه شده بحث شده و مطلب را بهتر یاد می گیرید. دوستانتان ممکن است سوال بپرسند و همین سوال پرسیدنها و بحث روی مطالب باعث می شود درس را بهتر آموزش ببینید. در کلاسهای ریاضی هر سوالی که برای خودتان هم پیش آمد را می توانید بپرسید و درس را بهتر هم یاد بگیرید.  تدریس خصوصی ریاضی هفتم
در طول ترم درس ریاضی را بخوانید: یکی از مهمترین نکاتی که برای موفقیت در درس ریاضی و یادگیری بهتر آن مد نظر داشته باشید این است که ریاضی را در طول ترم بخوانید و مطالعه آن را فقط به ایام امتحانات موکول ننمائید. با مطالعه ریاضی در طول ترم فرصت کافی برای یادگیری بهتر، حل تمرین و مسئله، حل تمرینات بیشتر، رفع اشکال و ... خواهید داشت. برای آموزش ریاضی و قوی شدن در درس ریاضی در طول ترم برای آن وقت بذارید و درس بخوانید و تمرین و مسئله حل کنید.

ریاضی را به صورت پایه ای و عمقی بخوانید. اگر می خواهید تست های کنکور ریاضی را در کمترین زمان ممکن بزنید در ابتدای کار باید پایه را محکم بذارید. خیلی دنبال روشهای کنکوری و روشهای میان بر و ... نباشید. این روشها وقتی مفید خواهد بود که پایه ریاضی شما قوی باشد.
در طول ترم زمان کافی برای یادگیری عمقی و مفهومی درس ریاضی وجود دارد و به راحتی می توانید روی مسائل و تمرینات ان تفکر و تعمق کنید. ریاضی واقعا درس شب امتحانی نیست. شاید با مطالعه ریاضی در ایام امتحانات بتوانید در این درس قبول شوید ولی اگر معیار بالایی برای خودتان در نظر گرفته اید  قصد دارید در درس ریاضی 20 بگیرید حتما باید در طول ترم این درس را بخوانید. با مطالعه درس ریاضی در طول ترم درس بهتر برای شما جا خواهد افتاد. می توانید با خیال راحت و بدون استرسی که در ایام امتحانات معمولا وجود دارد مباحث کلاسی را مرور کنید و تمرین و مسئله حل کنید.
با شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید احتمال گرفتن نمره ی 20 در این درس مهم را برای خودتان افزایش دهید. در کنار کلاسهای خصوصی ریاضی، برای موفقیت در ریاضی شرکت در کلاسهای مدرسه، حضور فعال در کلاسها، مرور ریاضی بعد از شرکت در کلاسهای مدرسه و کلاسهای خصوصی، حل تمرین و مسئله، در اولویت قرار دادن کتاب درسی ریاضی و مطالعه ان و از همه مهمتر خواندن درس ریاضی در طول ترم با نظم و برنامه ریزی و..... می تواند مفید و موثر باشد. حل نمونه سوالات امتحان برای موفقیت در امتحان ریاضی می تواند مفید باشد.
کلاسهای خصوصی ریاضی وقتی مفید است که در کنار کلاسهای اصلی خودتان باشد و در ضمن تمرین و مسئله حل کنید و درس هم بخوانید. به هر حال این کلاسها برای اموزش عمقی درس ریاضی و خوب یادگرفتن ان تا جایی که حتی بتوانید 20 بگیرید می تواند مفید باشد. برای بیست گرفتن در درس ریاضی باید معیارهای بالایی را برای خودتان در نظر بگیرید. در کلاسهای مدرسه و دانشگاه کامل شرکت کنید و در کلاسهای خصوصی هر اشکالی که دارید را بپرسید. شخصی در درس ریاضی 20 می گیرد که هیچ اشکالی نداشته باشد و به اندازه کافی و حتی بیشتر از اندازه لازم تمرین و مسئله حل کرده باشد. در کلاسهای خصوصی می توانید هر اشکالی را برطرف نمائید و هر سوالی را بپرسید.
ممکن است این سوال برای شما مطرح باشد که چرا 20 گرفتن در درس ریاضی مهم است؟ در درس ریاضی و یا هر درس دیگری نهایت تسلط شما بر درس وقتی خودش را نشان خواهد داد که در آن درس هیچ اشکالی نداشته باشید و در نتیجه نمره 20 بگیرید. درس ریاضی به خودی خود درس بسیار مهمی است و یادگیری بهتر ان هم برای موفقیت در خود این درس مهم است و هم برای کسب توانایی در پاسخ دادن به مسائل سایر دروس مانند فیزیک اهمیت دارد. در بسیاری از مسائل فیزیک لازم است انتگرالی محاسبه شود و یا مشتق بگیرید. اگر درس ریاضی را خوب بلد باشید در حل مسائل فیزیک هم مسلط تر عمل خواهید کرد. - مشاهده کنید: روش مطالعه ریاضی
اگر می خواهید در درس ریاضی نمره بسیار خوبی بگیرید و حتی 20 بگیرید در قدم اول باید عادت کنید در کلاسهای ریاضی به صورت کامل شرکت نمائید و در ضمن حضور شما در کلاس برای یادگیری درس مفید باشد. در کلاس ریاضی با تمرکز کامل به مطالبی که ارائه می شود گوش دهید. به تمریناتی که حل می شود و مثالهایی که بررسی می گردد دقت کنید. در ردیف های جلو کلاس بنشینید و جزوه بنویسید. نوشتن جزوه در کلاس ریاضی دو فایده دارد: 1- در کلاس ذرس حواس شما جمع تر خواهد بود و 2- بعدا یک منبع بسیار خوب برای مطالعه و مرور درس در اختیار خواهید داشت. در کلاس ریاضی سوال بپرسید. اگر می خواهید واقعا در درس ریاضی 20 بگیرید نباید هیچ اشکالی برای شما باقی بماند. پس هر سوالی که دارید را بپرسید و سوالات را بی جواب نگذارید.
برای سریع حل کردن مسائل ریاضی، تمرین کنید و هنگام مطالعه وقت بگیرید که یک مساله در فلان موضوع را در چند دقیقه حل می کنید. هر چند عجله داشتن و شتاب زدگی توصیه نمی شود زیرا باعث اشتباه می شود ولی سرعت عمل در جایی که شما متوجه راه حل شده اید و آن را بلدید، در جلوگیری از کمبود وقت به شما کمک می کند.
چون حجم مطالب در درس ریاضی تجربی زیاد است، لذا ممکن است بعضی از مطالبی که قبلاً مطالعه کردید، فراموش شود. در این صورت بایستی در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره کنیم. در این مرحله از مطالعه هم میتوانیم از جزوه و هم از خلاصه‌نویسیها استفاده کنیم.
پس از خواندن آنها و یادآوری نکات، بهتر است به سراغ تستهای علامت‌گذاری شده برویم و آنهایی را که قبلاً اشکال داشتیم، مجدداً حل کنیم و اگر زمان داشتیم، تعدادی تست جدید از آن مبحث را حل کنیم. هر اندازه بتوانیم تعداد دفعات مرور را بیشتر کنیم، آماده‌تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‌کنیم. همانطور که می دانیم درس ریاضی یکی از مهمترین درسهای پایه بوده و یادگیری و مطالع صحیح آن حتی در یادگیری سایر دروس تاثیر گذار است.
اولین نکته مهم در یادگیری درس ریاضی، مرور درس پس از کلاس است. بارها و بارها شاید این نکته را شنیده باشیم ولی کمتر به آن عمل می کنیم.
سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم بعد از تمامی کلاسهای ریاضی، حتما مروری در حد یک ربع هم که شده داشته باشید. این امر باعث میشود تمامی مطالبی که در آن روز یاد گرفته اید به یک باره فراموش نشده و دفعات بعد مجبور نباشید کل مطلب را از اول بخوانید.
اگر مطالب را پس از کلاسهای درس مرور نکنید، بعدا که به سراغ درس می روید مثل این می ماند که اصلا کلاسی برگزار نشده و خودتان باید از صفر شروع به خواندن بکنید که خیلی کار سختی است.  یکی از نکات مهم در یادگیری درس ریاضی این است که در کلاس درس حواستان جمع باشد. وقتی که معلم ریاضی و یا دبیر ریاضی شما در حال توضیح دادن درس است سعی کنید که حتما با دقت گوش دهید. نکته بردارید. سوال بپرسید و حضور فعالی در کلاس داشته باشید. هر مطلبی را که متوجه نشدید بپرسید.
فقط اینکه در کلاس ریاضی حاضر باشید کافی نیست. حتی در نوشتن جزوه ریاضیتان سلیقه به خرج دهید که بعدا برای خواندن جذاب باشد. حین تدریس ریاضی توسط معلمتان حتما به دقت گوش دهید. این اولین قدم در موفقیت در ریاضی است.  به منظور یادگیری بهتر درس ریاضی و موفقیت در آن حضور فعال و موثر در کلاس درس می تواند بسیار مهم باشد.
حین تدریس ریاضی توسط دبیر ریاضی خود سعی کنید با دقت گوش دهید، اگر سوال داشتید حتما بپرسید، جزوه خوبی یادداشت کنید، علاقه به یادگیری ریاضی نشان دهید و نکات مهم را با دقت بنویسید.
فعال بودن در کلاس درس ریاضی و سایر دروس را به یک عادت تبدیل کنید. نه اینکه یک روز سرحال باشید و روز دیگر بی حوصله. کنجکاو باشید و سعی کنید تا مطلب را به خوبی یاد نگرفته اید از آن عبور نکنید.

چند راهکار برای رفع اشکال در درس ریاضی - اگر در درس ریاضی به اشکال برخوردید و یا احساس کردید یادگیری آن برای شما مشکل شده است، موارد زیر ممکن است بتواند به رفع اشکال درس ریاضی کمک کند:

1- مرور مطالب خوانده شده در کلاس درس از خود کتاب درسی و یا جزوه خودتان

2- حل تمرینات اضافی و اختصاص وقت بیشتر به مطالعه مطالب خوانده شده

3- استفاده از کتابهای کمک آموزشی ریاضی برای فهم بهتر مطالب


عاملیکه بیشترین تاثیر در یادگیری ریاضی توسط شما را دارد، حل مسائل و تمرینها به گونه ای است که گفته شد. درست مانند ورزشکاری که با بلند کردن هر وزنه ای که مقداری وزن آن از توانایی خودش بیشتر است مقداری به حجم عضلات خود می افزاید، شما نیز با حل هر مثال و مسئله ریاضی که مقداری شما را به تفکر وادارد مقداری به توانائی های ذهنی تان می افزائید. پس در قدم اول مثالها و تمرینات حل شده را خودتان یکبار دیگر حل کنید. برای حل این تمرینات و مثالها بدون نگاه کردن به حل آنها باید فکر کنید و این مفید است. اگر نهایتا نتوانستید حل کنید به راه حل نگاه کنید. این کار ایراد ندارد ولی اینکه از همان ابتدا مستقیم بروید سراغ راه حلها این نوع مطالعه برای یادگیری ریاضی مفید نیست. در ادامه از مسائل و تمرینات سخت تر و سطح بالاتر که ذهن شما را به چالش می کشد و توانائی های شما را افزایش می دهد استقبال کنید.
حل مسائل و تمرینات اضافی ریاضی: برای آموزش درس ریاضی بهترین راهکار حل مثال و تمرین است. هر چه بیشتر تمرین حل کنید مهارتتان بیشتر خواهد شد.
مرور پیوسته درسهای ارائه شده در طول ترم: درسها و تمرینات و مثالهای حل شده در طول ترم را مرور نمائید. نگذارید که مطالب ارائه شده انباشت شود.
در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و در صورت لزوم جلسات تدریس خصوصی ریاضی شرکت کنید و کلاسها را از دست ندهید. در کلاسهای ریاضی حضور فعال داشته باشید. جزوه یادداشت کنید و سوال بپرسید. به سوالهایی که توسط دانش آموزان یا دانشجویان دیگر پرسیده می شود نیز گوش دهید چون ممکن است این سوالات بعدا برای خود شما هم پیش بیاید.
تمرین حل کنید و تمرین حل کنید. برای آموزش و یادگیری بهتر درس ریاضی اصل کار تمرین حل کردن است. هر چه بیشتر تمرین حل کنید مسلط تر می شوید. کسی از شما باهوش تر نیست. اگر افرادی هستند که ریاضی را از شما بهتر بلدند فقط بیشتر تمرین حل کرده اند. یک برنامه ریزی خوب داشته باشید. درس ریاضی را در طول ترم بخوانید و به ایام امتحانات موکول نکنید. ابتدا سوالهایی که در جلسات تدریس حل شده است را یکبار دیگر حل کنید. سپس سراغ مسائل حل نشده و تمرینات بروید. هر چه تمرین بیشتری حل کنید بهتر است. کسانی که ریاضی را از شما بهتر بلدند از شما بیشتر تمرین حل کرده اند. کسی از شما باهوش تر نیست.
هر سوال ریاضی را که حل می کنید کمی به آن فکر کنید و راه حلی ارائه دهید بعد جوابش را ببینید. اگر جوابی که خودتان در ابتدای کار ارائه کرده اید غلط و اشتباه هم باشد ایرادی ندارد. در عوض مغزتان و ذهن ریاضی خودتان را پرورش داده اید. همینکه به حل سوال فکر می کنید و راه حلی ارائه می دهید، اگر راه حلتان هم درست نباشد، ذهنتان بیشتر و بهتر آمادگی پذیرش جواب درست را پیدا می کند. دانلود موارد زیر هم می تواند به یادگیری بهتر ریاضی کمک کند. اگر می خواهید ریاضی را 20 بگیرید، بعد از کلاسهای تدریس و تدریس خصوصی ریاضی (اگر شرکت می کنید) درس را مرور نمائید. تمرینها را دوباره حل کنید و مثالها را بررسی کنید. در این مرحله هم اگر سوالی پیش آمد یادداشت کنید که جلسه بعد بپرسید. تمرینها را خودتان از اول حل کنید. به جواب نگاه نکنید. ببینید آیا می توانید حل کنید. تا جایی که می توانید از مغزتان کار بکشید. ذهن شما هر چه بیشتر فعالیت داشته باشد و تمرین حل کند قوی تر می شود. هر چه تمرینات بیشتری حل کنید قوی تر خواهید شد. شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی هم می تواند مفید و موثر باشد. در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید سوال بپرسید و مطالب را به خوبی یاد بگیرید. البته حتما باید خودتان هم درس را بخوانید و تمرین حل کنید. بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و جلسات تدریس خصوصی ریاضی درس را مرور کنید و تمرینهای حل شده را یکبار دیگر خودتان حل کنید. تمرینها را برای خودتان توضیح دهید و تشریح نمائید.
کتاب درسی را خیلی خوب بخوانید. به کتاب درسی بیشتر از کتابهای کمک درسی بها بدهید. در مرحله اول متن کتاب درسی را خوب بخوانید و مثالها و تمرینهای آن را حل کنید.
برای موفقیت در امتحان ریاضی و کسب نمرات عالی در درس ریاضی باید با برنامه پیش بروید و به خودتان نظم خوبی بدهید. در قدم اول باید انگیزه خوبی در خودتان ایجاد کنید. مثلا تصمیم بگیرید که این ترم نمره ریاضی شما 18، 19 یا 20 شود. هر کدام را که خودتان انتخاب کی کنید خوب است. اگر پایه ریاضی شما خیلی قوی نیست (مقاله چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم را بخوانید) در ترم حاضر فعلا نمره 18 را در نظر بگیرید و ترمهای بعد می توانید نمرات بالاتر و حتی 20 هم بگیرید. پس قدم اول این است که هدفی برای خودتان مشخص کنید و با اطمینان به خودتان برای رسیدن به آن قدم بردارید. روی یک برگه کاغذ بنویسید "من مطمئن هستم نمره درس ریاضی این ترم من 18 یا بالاتر از 18 است" و آن را به دیوار اتاقتان بزنید. حال که هدف شما مشخص شد و نمره ای که می خواهید در امتحان ریاضی بگیرید را معلوم کردید برای رسیدن به آن تلاش کنید و با برنامه ریزی پیش بروید. در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه به صورت کامل شرکت نمائید. درس را مرور کنید و تمرین و مسئله حل کنید. - تصویری ببینید: نحوه مطالعه ریاضی
یکی از نکات مهم در مورد روش درست خواندن ریاضی این است که بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و یا کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی درس را مرور کنید. مرور درس بعد از کلاس ریاضی باعث می شود که اگر بخشهایی را خوب یاد نگرفته اید برای خودتان مشخص گردد و در جلسه بعد بتوانید آن را بپرسید. در ضمن، مرور بعد از کلاس تدریس ریاضی باعث می شود درس را بهتر یاد بگیرید و مدت زمان بیشتری در ذهنتان باقی بماند. دقیقا بعد از کلاس های ریاضی نکاتی از درس یادتان هست که اگر همان روز درس را مرور کنید و ان نکات را جایی یادداشت نمائید بعدا می توانید از انها استفاده کنید.
چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم؟ در مرحله اول تمرینات و مثالهای حل شده کتاب درسی را یک بار دیگر مرور کنید. برای خودتان تمرینات ریاضی را تشریح نمائید. اگر در تمرینات حل شده و مثالها اشکال دارید از معلم ریاضی و یا مدرس خصوصی خودتان سوال بپرسید. در مرحله بعد سراغ تمرینات حل نشده کتاب درسی بروید. روی تمرینات فکر کنید و راه حلی بنویسید. حتی اگر راه حل شما درست نباشد و در یک سطر هم نوشته شده باشد ایرادی ندارد. مهم این است که فکر کنید. در ادامه از روی حل المسائل جواب را ببینید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید.
برای درس ریاضی حل تمرین و مسئله حیاتی است. خیلی از مباحث را از طریق حل تمرین و مسئله یاد می گیرید. بعد از مطالعه کامل و عمیق درس ریاضی برای کنکور، نوبت به حل تمرین و مثال و مسئله کافی برای آن می رسد. در این مرحله مطالب ارائه شده در کتاب بهتر برای شما جا افتاده و تسلط بیشتری بر مبحث پیدا خواهید کرد. در واقع، کلید یادگیری درس ریاضی، چه برای امتحانات و چه برای کنکور، حل تمرین و مسئله است. در نهایت باید با زدن تست های کنکوری استاندارد ریاضی تسلط خودتان را بیشتر و بیشتر کنید. نکات مهم تست های کنکوری ریاضی را یادداشت نموده و تست های مهمتر را علامت بزنید. به منظور آمادگی برای کنکور، در کنار مطالعه و حل تمرین و مرور، یکی از مواردی که باید در برنامه شما گنجانده شود، تست زنی صحیح و اصولی است. هر چه تعداد تست هایی که کار می کنید بیشتر باشد، تسلط شما بر درس ریاضی افزایش خواهد یافت.
چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم: همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کارهایی که برای یادگیری بهتر درس ریاضی می توان انجام داد حل تمرین و مسئله است. شاید بعضی از دروس دیگر را بدون حل تمرین و مسئله بتوان آموزش دید ولی به هر حال درس ریاضی را بدون تمرین کردن نمی توان خوب یاد گرفت. شما وقتی در کلاس ریاضی حاضر هستید و یا وقتی متن کتاب درسی را مطالعه می کنید در حقیقت در حال آموزش دیدن هستید ولی وقتی تمرین و مسئله حل می کنید در حال استفاده از آموخته های خودتان به صورت عملی می باشید و این نشان می دهد که آیا درس را خوب یاد گرفته اید یا نه. ممکن است شما قبل از اینکه تمرین و مسئله حل کنید پیش خودتان فکر کنید که درس را خیلی خوب بلد هستید و مطالب برایتان جا افتاده است ولی همانطور که گفته شد به صورت عملی حین حل مثالها و مسائل ریاضی مشخص خواهد شد که آیا واقعا درس را یاد گرفته اید یا نه. بنابراین برای یادگیری درس ریاضی حل تمرین و مسئله لازم و ضروری است.
- اگر قصد دارید از کلاسهای خصوصی ریاضی برای آموزش بهتر این درس استفاده کنید و در صورتیکه اشکالات زیادی دارید و یا تعداد غیبت های شما در کلاسهای اصلی خودتان زیاد بوده است، بهتر است این کلاسها را هم به ایام امتحانات موکول نکنید و در طول ترم از این کلاسها استفاده کنید. همانطور که گفته شد یادگیری ریاضی به زمان نیاز دارد.
- از کلاسهای خصوصی ریاضی به نوع دیگر و برای رفع اشکال و جمع بندی درس در ایام امتحانات هم می توانید استفاده کنید. اگر خودتان درس را خوانده اید و متن درس را بلد هستید ولی به صورت محدود اشکالاتی دارید، در ایام فرجه ها و یا نزدیک به امتحان ریاضی می توانید از کلاسهای خصوصی استفاده کنید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید.
- کلاسهای خصوصی نمی تواند جایگزین کلاسهای اصلی خودتان باشد. اگر به صورت ناخواسته و به دلیل مشکلاتی در کلاسهای اصلی خودتان غیبت کردید استفاده از جلسات خصوصی ریاضی بهترین گزینه برای جبران است ولی به هر حال عمدا و به امید شرکت در کلاسهای خصوصی ریاضی در کلاسهای اصلی خودتان غیبت نکنید.

نحوه مطالعه زیست و ریاضی برای کنکور تجربی - ایران مدرس

در حقیقت شما به اندازه کافی باهوش هستید و حتی 20 گرفتن در درس ریاضی به نسبت توانایی های ذهنی شما کار سختی نیست. ولی به هر حال به این بستگی دارد که چقدر آن را بخواهید و درست عمل کنید و بر روی یادگیری درس ریاضی تمرکز کنید. ذهنیتی که دارید به نسبت میزان هوش شما خیلی مهمتر است. بسیاری از افراد باهوش از هوش خودشان برای توجیه ناکامی هایشان استفاده می کنند. در این حالت هوش آنها به ضررشان عمل می کند. بنابراین، به جای اینکه بر روی مشکلات متمرکز شوید، در جستجوی راه حل ها باشید. به جای اینکه تمرکز خودتان را بر روی این بگذارید که نمرات قبلی خودتان در درس ریاضی که نمرات خوبی نبوده اند را توجیه کنید و مثلا بگوئید معلم ریاضی خوب نبود، امتحان سخت بود، حق من نبود و .... بر روی این متمرکز شوید که چگونه در امتحان بعدی خوب عمل کنید و به هدف خودتان برسید و ریاضی را بهتر یاد بگیرید.

برای آموزش و یادگیری بهتر درس
ریاضی در این مقاله بیشتر تمرکز بر روی این بود که ذهنیت درستی داشته باشید. البته راهکارها و روش ها هم مهم است ولی در مرحله اول باید ذهنیت درستی داشته باشید و بخواهید در ریاضی موفق باشید و هدف واضح و مشخصی برای خودتان تعیین کنید. در پایین همین مطلب هم مقالاتی در زمینه موفقیت در آموزش و یادگیری درس ریاضی ارائه شده است که می توانید مطالعه کنید.

منبع: ایران مدرس (استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به ایران مدرس مجاز است)

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.