نمره خوب درس ریاضی، نحوه مطالعه و یادگیری بهتر ریاضیات

شنبه 16 دی 1396 ساعت 10:14

در این بخش مطالبی در زمینه نمره خوب درس ریاضی، نحوه مطالعه و یادگیری بهتر ریاضیات و ... ارائه می گردد. برای یادگیری درس ریاضی و هر درس دیگری و کلا برای موفقیت در تحصیل یک برنامه ریزی درسی صحیح حتما لازم و ضروری است. برنامه ریزی برای خواندن درس ریاضی را خودتان با توجه به عادات و توانائی هایتان انجام دهید.  در صورت امکان، قبل از حضور در کلاس درس ریاضی،مبحثی که معلم یا استاد شما قرار است تدریس کند را به صورت خلاصه مطالعه نمائید. اگر کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی در منزل را دارید، می توانید برگزاری کلاسها را به گونه ای هماهنگ کنید که از کلاسهای تدریس ریاضی مسئله جلو افتاده و با آمادگی بیشتر در کلاسهای مدرسه حاضر شوید. برنامه ریزی درست برای مطالعه ریاضی: مواردی را که باید مطالعه یا مرور شود به صورت زمانبندی شده در برنامه خود ذکر کنید و هر موردی که انجام شد، آن را تیک بزنید. برنامه شمااگر صد در صد هم انجام نشود باز هم مفید بوده و تاثیر خود را خواهد گذاشت.
مطالعه ریاضی در طول ترم: با مطالعه ریاضی در طول ترم، در ایام امتحانات بر روی مطالبی کار می کنید که تسلط شما را افزایش دهد. اگر در طول ترم ریاضی را نخوانید در ایام امتحانات فقط می توانید به صورت سطحی درس را به پایان برسانید.
حل مسائل و تمرینات اضافی ریاضی: برای آموزش درس ریاضی بهترین راهکار حل مثال و تمرین است. هر چه بیشتر تمرین حل کنید مهارتتان بیشتر خواهد شد. - نمره خوب ریاضی
در کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه و در صورت لزوم جلسات تدریس خصوصی ریاضی شرکت کنید و کلاسها را از دست ندهید. در کلاسهای ریاضی حضور فعال داشته باشید. جزوه یادداشت کنید و سوال بپرسید. به سوالهایی که توسط دانش آموزان یا دانشجویان دیگر پرسیده می شود نیز گوش دهید چون ممکن است این سوالات بعدا برای خود شما هم پیش بیاید.
از نمونه سوالات امتحانی سالهای قبل و جزوات ریاضی موجود در اینترنت استفاده کنید.
(برای مشاهده جزوات و نمونه سوالات ریاضی موجود در این سایت (ایران مدرس) بر روی عبارت ریاضی کلیک کنید).
حین مطالعه و حل تمرینات ریاضی تمرکز داشته باشید و درس را برای خودتان توضیح دهید.
حین مطالعه درس خلاصه جزواتی یادداشت کنید تا در شب امتحان بتوانید برای مرور از آنها استفاده نمائید.

داوطلب شدن برای حل مسائل در کلاس تدریس ریاضی: داوطلب شدن برای حل مسائل در کلاس تدریس ریاضی باعث می شود تا در کلاس درس فعالتر باشید و خودتان هم درس را بهتر یاد بگیرید. ضمنا اگر بخواهید برای حل مسائل داوطلب شوید باید درس را بهتر بخوانید و این هم به نوبه خودش به آموزش بهتر درس ریاضی شما کمک می کند.
حل مسئله و تمرینات کتاب درسی: بعد از حل تمرینات حل شده در کلاس درس سرغ مسائل و تمریناتی بروید که حل نشده اند. روی آنها فکر کنید و راه حل ارائه دهید. بلافاصله سراغ کتابهای حل تمرین نروید. خودتان فکر کنید و راه حل بنویسید. با این کار به تدریج ذهنتان قویتر شده و مسائل سخت تر را هم حل خواهد کرد. 


دانلود پرکاربردترین فرمولهای مشتق گیری و انتگرال گیری


iranmodares


هنگام مرور ریاضی سعی کنید در دفترچه ای که قبلا تهیه کرده اید فرمولها و نکات مهم را بنویسید. این دفترچه بعدا و در ایام امتحانات و کنکور واقعا بدردبخور خواهد بود. اگر در رابطه با هر فرمول نکته خاصی وجود دارد ان را هم بنویسید. این نکات خاص و مهم را بعدا خودتان به یاد نخواهید آورد ولی همین که آن را در دفترچه یادداشت کرده اید در دفعات بعد بع راحتی از انها استفاده می کنید.
مرور درس ریاضی و سایر دروس در کل در زمان شما صزفه جویی خواهد کرد. چون اگر مطلبی را به صورت برنامه ریزی شده مرور کنید، دفعات بعد زمان و انرژی کمتری از شما خواهد گرفت. برای درس ریاضی، خیلی از اوقات می توانید مرور را از طریق حل تمرین و مسئله انجام دهید. مثلا امروز که درس را خوانده اید، سه روز بعد تمرینات را حل کنید. به این ترتیب مطالب برای شما دوباره یادآوری خواهد شد.
علاوه بر تمرینهای حل شده در کلاس تدریس ریاضی و تدریس فیزیک خودتان هم تمرین و مسئله اضافی حل کنید. به کتابهای حل المسائل خیلی تکیه نکنید. در ابتدا سعی کنید مسائل و تمرینات را خودتان حل کنید. هر چه بیشتر بر روی یک مسئله فکر کنید، ذهنتان آمادگی بیشتری برای حل مسائل بعدی پیدا خواهد کرد. حتی اگر مطمئن نبودید که راه حلتان درست است، یک راه حل ارائه دهید. ایرادی ندارد که در ابتدای کار حل درست مسئله را بلد نباشید. اگر به نتیجه نرسیدید حل مسئله رانگاه کنید. همینکه بر روی حل سوال فکر کرده اید و راه حلی ارائه داده اید، ذهنتان قوی تر شده است.
یک برنامه ریزی خوب داشته باشید. درس ریاضی را در طول ترم بخوانید و به ایام امتحانات موکول نکنید. ابتدا سوالهایی که در جلسات تدریس حل شده است را یکبار دیگر حل کنید. سپس سراغ مسائل حل نشده و تمرینات بروید. هر چه تمرین بیشتری حل کنید بهتر است. کسانی که ریاضی را از شما بهتر بلدند از شما بیشتر تمرین حل کرده اند. کسی از شما باهوش تر نیست.
از کسانی که قبلا در آموزش و یادگیری درس ریاضی و از مدرسین و معلمین ریاضی مشورت بگیرید. علاوه بر اینکه در حل سوالات و تمرینها از آنها کمک می گیرید، در رابطه با نحوه حل سوالات و تمرینات و چگونگی برنامه ریزی برای مطالعه ریاضی هم از آنها کمک بگیرید.
بعد باید پس از کلاسهای تدریس ریاضی درس را مرور کنید. مرور همان روز بعد از کلاس خیلی مهم و خوب است. اگر دفترچه ای داشته باشید و فرمولهای مهم را در آن یادداشت نمائید که خیلی عالی است. مثالها و مسئله های حل شده در کلاس درس را دوباره حل کنید.
اگر می خواهید در درس ریاضی نمره عالی و حتی نمره 20 بگیرید می توانید در کنار کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و کلاسهای تدریس خصوصی و در کنار مطالعه و حل تمرین و مسئله خودتان، بعضا با دوستانتان به صورت گروهی درس ریاضی را بخوانید و تمرینات و مسائل را با همفکری یکدیگر حل کنید. به این ترتیب وقتی فکرهایتان را روی هم می ریزید بهتر درس را یاد می گیرید و شما با نحوه حل تمرین و مسئله دوستانتان هم آشنا می شوید. در این حالت می توانید روی مسائل و تمرینات مختلف بحث کنید و ابعاد مختلف آن را بررسی نمائید و یا اگر سوالی به شکل مشخصی مطرح شده است، می توانید بررسی کنید که اگر سوال به شکل دیگری مطرح می شد راه حل آن چطور می شد. با بحث کردن روی تمرینات و سوالات می توانید انها را بهتر یاد بگیرید.
از ابتدای ترم مطالعه درس ریاضی را شروع کنید. برای گرفتن نمره عالی در درس ریاضی و برای 20 گرفتن در درس ریاضی لازم است زود شروع کنید. اگر بتوانید مطالعه ریاضی را از اول ترم شروع کنید خیلی خوب است. حداقل مطالعه ریاضی را به ایام امتحانات موکول نکنید و از دو سه ماه قبل شروع کنید. مطالعه ریاضی در طول ترم باعث می شود درس را بهتر و عمقی تر یاد بگیرید و احتمال 20 گرفتن خودتان را افزایش دهید. ریاضی درس شب امتحانی نیست. شاید با مطالعه ریاضی فقط در ایام امتحانات بتوانید درس را پاس کنید ولی نمره خوب نمی توانید بگیرید. برای کسب نمره بسیار خوب باید زودتر شروع کنید.
در کلاسهای تدریس ریاضی جزوه بنویسید و سوال بپرسید و خوب گوش دهید. این نکته هم بسیار مهم و ضروری است. فقط حضور شما در کلاس مهم نیست. بلکه در کلاس تدریس ریاضی باید حضور موثر و مفید داشته باشید. اتفاقا اگر در کلاس تدریس ریاضی حاضر باشید و گوش ندهید و یا درس را یاد نگیرید همان بهتر که غیبت کنید. چون علاوه بر اینکه مطلبی یاد نمی گیرید، وقت شما هم تلف می شود. بنابراین در کلاس تدریس ریاضی حضور فعال داشته باشید. سوال بپرسید و به سوالاتی که دوستانتان می پرسند گوش دهید و به جوابی که مدرس و استاد ریاضی می دهد هم گوش دهید. جزوه خودتان را یادداشت نمائید.
در زمانهای اوج بازدهی خودتان درس ریاضی ار مطالعه کنید. بعضی از افراد صبح را برای مطالعه کردن دوست دارند. تعدادی از افراد ممکن است در زمانهای آخر شب بازدهی بیشتری داشته باشند. اگر می خواهید در درس ریاضی موفق شوید و حتی 20 بگیرید، بهترین زمان مطالعه خودتان که در آن زمان بیشترین بازدهی را دارید به مطالعه درس ریاضی اختصاص دهید. به این ترتیب درس را بهتر یاد می گیرید و احتمال موفقیت شما افزایش می یابد. فایده دیگر مطالعه ریاضی در اوج بازدهی خودتان این است که در زمان کمتری می توانید حجم بیشتری از مطالب را مطالعه کنید و بازدهی شما افزایش می یابد. ریاضی درس سنگینی است و به تمرکز کامل نیاز دارد.iranmodares

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان که به علت وجود اشکالات فراوانی که هیچ وقت به انها پاسخ داده نشده است و هیچ وقت حتی جرات پرسیدن سوال برای برطرف کردن این اشکالات را نداشته اند، از درس و تحصیل سرخورده شده اند و کلا از درس ریاضی تنفر دارند، با شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانند امیدوارانه و با انگیزه فراوان به درس و تحصیل برگردند.
در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توان تمرینات و مسائل اضافه تری حل کرد و به این ترتیب سطح علمی دانشجو و دانش آموز را به نسبت کلاسهای مدرسه و دانشگاه هم بالاتر برد. در این کلاسها می توان از نمونه سوالات امتحانی ریاضی سالهای گذشته هم استفاده نموده و بیشتر و بیشتر به موفقیت دانشجو یا دانش آموز در امتحان کمک کرد (دانلود رایگان: دانلود 121 فرمول انتگرال گیری) موفقیت در امتحان ریاضی با شرکت در جلسات تدریس خصوصی ریاضی: یکی از موارد مهم استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی برای نتیجه گرفتن و قبولی در امتحان ریاضی است. اگر می خواهید در امتحان نمره قبولی بگیرید ... اگر قصد دارید در امتحان نمره بالا و حتی 20 بگیرید و .... در این حالت نیز استفاده از کلاسهای خصوصی ریاضی مفید است. البته زودتر استفاده از این کلاسها را شروع کنید. استفاده از کلاسهای خصوصی ریاضی برای قبولی و موفقیت در امتحان در ایام امتحانات خوب است ولی اگر زودتر شروع کنید بهتر نتیجه می گیرید.
رفع اشکال ریاضی و آموزش عمقی آن: برای هر درسی و از جمله ریاضی، ممکن است اشکالاتی از پایه های قبل باقی مانده باشد که بر روی عملکرد شما و میزان یادگیری شما در ترم حاضر کاملا موثر است. با شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی می توانید هر اشکالی که داشته باشید را برطرف نمائید. حتی اگر در کلاسهای مدرسه و دانشگاه حین تدریس معلم و استاد ریاضی خودتان و یا حین مطالعه و حل تمرین و مسئله در منزل و یا در هر شرایط دیگری اشکالی داشتید و نتوانستید درس را بفهمید و یا از پس حل کردن تمرینات بر بیائید، برای رفع اشکال می توانید روی کلاسهای تدریس خصوصی حساب کنید.
گرفتن نمره 20 در درس ریاضی با جلسات تدریس خصوصی ریاضی: در نهایت اگر برای درس ریاضی اهداف بزرگی دارید و می خواهید خیلی خوب درس ریاضی را یاد بگیرید و در امتحانات 20 بگیرید هم استفاده از کلاسهای خصوصی برای شما می تواند مفید و موثر باشد. در این حالت باید با یک مدرس خوب و مسلط ریاضی کلاسهای را هماهنگ کنید. سوالهای امتحانی سالهای گذشته را حل کنید و با حل تمرینات و مسائل سطح بالا تسلط خودتان را بر درس ریاضی به میزان زیادی افزایش دهید. با شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی و در کنار آن با تلاش و پشتکار خودتان می توانید در این درس 20 هم بگیرید.
برای کسب نمره خوب در درس ریاضی شرکت در کلاسهای خصوصی گزینه و راهکار خوب و مناسبی است. در کلاسهای خصوصی ریاضی می توانید درسی که در کلاس اصلی خودتان خوب یاد نگرفته اید را مرور کرده و اشکالات را برطرف نمائید. هر سوالی که حین گوش دادن به مدرس ریاضی خودتان برایتان پیش آمده و فرصت نبوده بپرسید را در کلاسهای خصوصی می توانید پرسش نمائید. اگر حین مرور درس و یا حل تمرین و مسئله سوالی برایتان پیش آمده است می توانید این سوالات را هم از مدرس خصوصی ریاضی خودتان بپرسید. چنانچه از نحوه تدریس مدرس ریاضی خودتان رضایت ندارید و یا به خاطر شلوقی کلاس درس را خوب متوجه نمی شوید، می توانید در کلاسهای خصوصی درس را خوب آموزش ببینید.
برای تقویت پایه درس ریاضی می توانید از مدرسین خصوصی ریاضی کمک بگیرید. در کلاسهای خصوصی ریاضی واقعا به نسبت کلاسهای مدرسه و دانشگاه بهتر می توان این درس را یاد گرفت. البته در مرحله اول باید خودتان بخواهید. اگر در ترمهای قبل در درس ریاضی عملکرد خوبی نداشته اید و واقعا قصد دارید ریاضی را به صورت پایه ای یاد بگیرید شرکت در این کلاسها می تواند موثر باشد. البته باید برگزاری کلاسهای خصوصی را به ایام امتحانات موکول نکنید و از همان اوایل یا اواسط ترم شروع کنید. درس ریاضی درس مهمی است.
هر اشکال و سوالی که داشته باشید از مدرس خصوصی ریاضی خودتان می توانید بپرسید. می توانید در کلاسهای خصوصی ریاضی تمرینات و مسائل زیادی حل کنید و حتی نمونه سوالات امتحانی ترمهای قبل را بررسی نمائید. در ایام امتحانات که به مدرس و استاد اصلی خودتان دسترسی ندارید، شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی برای جمع بندی و رفع اشکال کاملا مفید است. در کلاسهای خصوصی می توانید هر سوالی که در کلاسهای مدرسه و دانشگاه به نظرتان ابتدایی می رسد و از پرسیدن آن ترس دارید را می توانید بپرسید و هر اشکالی قابل برطرف کردن است.
اگر می خواهید در هر کدام از امتحانات دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و یا هر درس دیگری موفق باشید و نمرات خوبی بگیرید و در نهایت معدل بالایی داشته باشید، در مرحله اول باید از همان ابتدای ترم و یا از همین الان که در حال مطالعه این مقاله هستید تصمیم اساسی و پایه ای برای خودتان بگیرید. اگر ترمهای قبل در این دروس عملکرد خوبی نداشته اید و در کل معدل شما خیلی بالا نبوده است، به نسبت وضعیت خودتان در ترم قبل، این ترم سعی کنید هدفی برای خودتان مشخص کنید و برای تحقق آن تلاش نمائید. به عنوان مثال اگر ترم گذشته در این دروس نمراتی حدود 12 و 13 گرفته اید می توانید برای خودتان تعیین کنید که این ترم در هر سه درس نمره ی بالای 15 بگیرید. این تصمیم تصمیم بسیار مهمی است و سعی کنید به همین ترتیب که گفته شد نمره ای برای خودتان در نظر بگیرید. چون اگر فقط به خودتان بگویید که این ترم بهتر این درسها را می خوانم خیلی فایده ای ندارد. باید مشخص کنید که مثلا در هر کدام از این سه درس چه نمره ای می خواهید بگیرید.
نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که یادگیری بهتر درس ریاضی برای خود درس ریاضی هم مهم است و برای درست حل کردن تمرینات فیزیک هم دارای اهمیت می باشد. وقتی می خواهید یکی از مسائل فیزیک را حل کنید تسلط بر مفاهیم و داشتن درک صحیح و درست از انها لازم است ولی به هر حال برای نوشتن راه حل همیشه معمولا لازم است انتگرالی بگیرید، مشتقی را بدست اورید و یا کارهایی از این دست که به مهارتهای ریاضی شما بستگی دارد انجام دهید. در نتیجه برای گرفتن نمره خوب در درس فیزیک، خوب بلد بودن درس ریاضی مهم است. البته همانطور که گفته شد در درس فیزیک باید مفهومی تر کار کنید و سعی کنید بیشتر روی تفسیر و توضیح دادن نتایج بدست آمده برای خودتان و درک روابط و مسائل و .... کار کنید.
برای پیشرفت در ریاضی و فیزیک و قبولی در امتحان با نمره خوب موارد زیر مهم است:
1- در طول ترم درس بخوانید و مطالعه دروس را به ایام امتحانات موکول نکنید.
2- در کلاسهای ریاضی و فیزیک غیبت نکنید و حضور فعال داشته باشید و سوال بپرسید.
3- هر اشکالی که حین تدریس معلم یا مطالعه درس و حل تمرین برای شما ایجاد شد را یادداشت کنید و بپرسید.
4- برای یادگیری دروس ریاضی و فیزیک وقت بگذارید و مطالعه انها را عقب نیندازید.
فرمول های ریاضی را قبل از امتحان مرور کنید و با شروع امتحان آن ها را در حاشیه برگه بنویسید که هر وقت به آنها نیاز داشتید به راحتی در دسترس باشد. زیرا اگر در همان لحظه که مساله را می خواهید حل کنید فرمول را بازیابی کنید، احتمال اینکه اشتباهی پیش آید، وجود دارد. همانطور که می دانیم درس ریاضی یکی از مهمترین درسهای پایه بوده و یادگیری و مطالع صحیح آن حتی در یادگیری سایر دروس تاثیر گذار است.
اولین نکته مهم در یادگیری درس ریاضی، مرور درس پس از کلاس است. بارها و بارها شاید این نکته را شنیده باشیم ولی کمتر به آن عمل می کنیم.
سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم بعد از تمامی کلاسهای ریاضی، حتما مروری در حد یک ربع هم که شده داشته باشید. این امر باعث میشود تمامی مطالبی که در آن روز یاد گرفته اید به یک باره فراموش نشده و دفعات بعد مجبور نباشید کل مطلب را از اول بخوانید.

iranmodares

چند راهکار برای رفع اشکال در درس ریاضی - اگر در درس ریاضی به اشکال برخوردید و یا احساس کردید یادگیری آن برای شما مشکل شده است، موارد زیر ممکن است بتواند به رفع اشکال درس ریاضی کمک کند:
1- مرور مطالب خوانده شده در کلاس درس از خود کتاب درسی و یا جزوه خودتان
2- حل تمرینات اضافی و اختصاص وقت بیشتر به مطالعه مطالب خوانده شده
3- استفاده از کتابهای کمک آموزشی ریاضی برای فهم بهتر مطالب
شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی هم می تواند مفید و موثر باشد. در کلاسهای خصوصی ریاضی می توانید سوال بپرسید و مطالب را به خوبی یاد بگیرید. البته حتما باید خودتان هم درس را بخوانید و تمرین حل کنید. بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و جلسات تدریس خصوصی ریاضی درس را مرور کنید و تمرینهای حل شده را یکبار دیگر خودتان حل کنید. تمرینها را برای خودتان توضیح دهید و تشریح نمائید.
یکی از نکات مهم در مورد روش درست خواندن ریاضی این است که بعد از کلاسهای تدریس ریاضی و یا کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی درس را مرور کنید. مرور درس بعد از کلاس ریاضی باعث می شود که اگر بخشهایی را خوب یاد نگرفته اید برای خودتان مشخص گردد و در جلسه بعد بتوانید آن را بپرسید. در ضمن، مرور بعد از کلاس تدریس ریاضی باعث می شود درس را بهتر یاد بگیرید و مدت زمان بیشتری در ذهنتان باقی بماند. دقیقا بعد از کلاس های ریاضی نکاتی از درس یادتان هست که اگر همان روز درس را مرور کنید و ان نکات را جایی یادداشت نمائید بعدا می توانید از انها استفاده کنید.
نکته دیگری که باید برای روش درست خواندن ریاضی مد نظر داشته باشید این است که تمرینات و مسائل زیادی حل کنید. با حل کردن تمرینات و مسائل زیادی ریاضی کاملا بر بحث مسلط خواهید شد. تمرینات مختلف باعث می شود شما در درس ریاضی قوی تر شده و از پس مسائل سطح بالاتر هم بربیائید.
جزوه کلاسی را مطالعه کنید: اگر تا امتحان ریاضی فرصت زیادی باقی نمانده است و می خواهید در این زمان کوتاه مهمترین مطالب را بخوانید، بهترین مرجعی که می توانید با اطمینان از آن استفاده کنید جزوه کلاسی ریاضی است. جزوه کلاسی ریاضی که خودتان یا همکلاسی هایتان یادداشت نموده اند، کل مطالبی که مد نظر مدرس یا استاد ریاضی شما است را پوشش می دهد و از طرفی به نسبت خود کتاب ریاضی خلاصه تر است. بنابراین در شب امتحان ریاضی بهترین مرجع برای مطالعه است. سعی کنید از جزوه ریاضی کامل استفاده کنید و اگر خودتان هم جزوه کامل را ندارید از دوستانتان قرض بگیرید. اگر از کلاس تدریس خصوصی ریاضی هم استفاده می کنید، به مدرس خصوصی ریاضی هم بگویید که جزوه کلاسی ریاضی را به شما درس دهد. مطالعه جزوه ریاضی در شب امتحان ریاضی و فراگیری آن می تواند برای قبولی در امتحان ریاضی کمک کننده و موثر باشد.
شب امتحان ریاضی خیلی دیر نخوابید: بعضی از دانشجویان و دانش اموزان که در طول ترم درس ریاضی را مطالعه نکرده اند، فکر می کنند با نخوابیدن در شب امتحان ریاضی می توانند معجزه کنند. حقیقت این است که زمان شما محدود است و کار خیلی عجیب غریبی نمی توان انجام داد. اگر شب امتحان نخوابید، سر جلسه امتحان هوشیاری خودتان را به صورت کامل نخواهید داشت و نمی توانید از مباحثی که خوانده اید هم استفاده نمائید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تا جایی که وقت به شما اجازه می دهد و با کمک مدرسین تدریس خصوصی ریاضی و با استفاده از جزوه کلاسی درس ریاضی درس را بخوانید و تلاش کنید که مباحث ارائه شده را یاد بگیرید. ولی به هر حال شب امتحان ریاضی هم 5 یا 6 ساعت بخوابید تا بتوانید از مباحث خوانده شده استفاده کنید. بلد بودن درس مهم است ولی اگر سرجلسه امتحان حالت خواب آلود داشته باشید نمی توانید با تمرکز جواب دهید و نتیجه بگیرید.
چگونه در ریاضی قوی شویم؟ اگر می خواهید در ریاضی قوی شوید باید به یادگیری ریاضی علاقه نشان دهید. با انگیزه درس بخوانید و در کلاسهای ریاضی به صورت کامل شرکت نمائید. در کلاسهای ریاضی با دقت و تمرکز به مطالب گوش دهید و از مدرس و معلم ریاضی خودتان هر سوالی که داشتید را بپرسید. در نهایت تنها راهکار برای قوی شدن در درس ریاضی حل تمرین و مسئله بیشتر است. تمرینات سطح بالا حل کنید و روی تمرینات فکر کنید و راه حل ارائه دهید تا ذهن شما قوی و قوی تر شود.
چگونه برای کنکور ریاضی بخوانیم؟ اگر می خواهید ریاضی را برای کنکور بخوانید در مرحله اول کتاب درسی ریاضی را باید خوب مطالعه نمائید. تمرینات و مثالهای ارائه شده در کتاب درسی را خوب بررسی کنید و برای خودتان تشریح نمائید. مرور را در برنامه درسی خودتان داشته باشید. در ادامه تست های کنکور استاندارد برای درس ریاضی کار کنید. تست های سخت و نکته دار را علامت بزنید تا بعدا مرور کنید. مطالعه مقاله چگونه برای کنکور ریاضی بخوانیم هم در این زمینه مفید است.
ریاضی را عمقی و مفهومی بخوانید: برای موفقیت در کنکور ریاضی باید ریاضی را عمقی بخوانید. به این معنی که فقط فرمول حفظ نکنید و به صورت سطحی درس نخوانید. هر سوال و مسئله ای را که حل کردید دلیل آن را بدانید و برای خودتان تشریح کنید. روی حل مسائل مختلف فکر کنید و نتایج بدست امده را تحلیل نمائید. به این ترتیب هر سوال و تست جدیدی که به شما داده شود می توانید برای آن راه حل مناسبی ارائه دهید.
کتاب درسی را در اولویت قرار دهید: کتاب درسی مهمترین و بهترین منبع مطالعه برای ریاضی کنکور است. سوالات کنکور خارج از مباحث ارائه شده در کتاب درسی مطرح نمی شود. پس قبل از خواندن هر کتاب دیگری، قبل از رفت سراغ انواع کتابهای کمک آموزشی و .... کتاب درسی را خوب بخوانید و یاد بگیرید. مثالهای آن را حل کنید و اگر سوال یا اشکالی دارید یادداشت کنید تا بعدا بپرسید. می توانید حین مطالعه کتاب جزوه خلاصه ای برای مرورهای بعدی یادداشت نمائید.
منبع: ایران مدرس

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.