چگونه ریاضی را پایه ای و مفهومی آموزش ببینیم؟ یادگیری بهتر درس ریاضی

پنج‌شنبه 5 بهمن 1396 ساعت 09:07

چگونه ریاضی را پایه ای و مفهومی آموزش ببینیم؟ یادگیری بهتر درس ریاضی - استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی برای یادگیری بهتر و پایه ای ریاضی، آموزش عمقی و مفهومی آن، گرفتن نمره خوب در امتحان ریاضی، کسب درصد بالا در کنکور، کسب رتبه خوب در المپیاد ریاضی، گرفتن نمره اول در کلاس، رفع اشکالاتی که همیشه وجود داشته است، پرسیدن سوالاتی که در کلاسهای ریاضی مدرسه و دانشگاه وقت برای پرسیدن آنها وجود ندارد و .... می تواند مفید و موثر باشد. برای یادگیری بهتر درس ریاضی البته راهکارهای دیگری هم وجود دارد و فقط استفاده از کلاس خصوصی نیست که می تواند مفید باشد. برای موفقیت در یادگیری ریاضی در کلاسهای اصلی خودتان در مدرسه یا دانشگاه به صورت کامل شرکت کنید. در کلاسهای خودتان جزوه بنویسید. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان به امید گرفتن جزوه از دوستانشان خودشان جزوه نمی نویسند. این کار درست نیست. جزوه نوشتن برای افزایش تمرکز شما در کلاس ریاضی کاملا مفید است. شما برداشت خودتان از مطالب کلاس را در جزوه می نویسید و ممکن است این مطلبی که شما در کلاس درک کرده اید را دوستتان در جزوه اش ننویسد. اگر خودتان هم جزوه ننویسید مطالب را فراموش خواهید کرد و کلاسها برای شما مفید نخواهد بود. نکته دیگر اینکه جزوه کلاسی را در کلاسهای خصوصی و در ایام امتحانات می توانید مرور کنید و بهترین منبع برای یادگیری ریاضی کتاب درسی و همین جزوه است. در طول ترم ریاضی را بخوانید. ریاضی درسی نیست که شب امتحان بتوانید بخوانید و کامل یاد بگیرید. شاید با مطالعه شب امتحان در این درس قبول شوید ولی اشکالاتی برای شما باقی خواهد ماند که ترمهای آینده خودش را نشان خواهد داد. ریاضی را خوب بلد باشید حین حل مسائل و تمرینات فیزیک، شیمی و ... هم موفق تر عمل خواهید کرد. در کنار همه ی این موارد کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی هم می تواند کاملا مفید و موثر باشد. کلاسهای خصوصی ریاضی به نسبت فیلم آموزشی و کتاب کمک آموزشی و .... مفید تر است و در زمان کمتری برای شما بازدهی بالاتری دارد. در کنار داشتن یک مدرس و معلم خصوصی ریاضی خوب در طول ترم و در ایام امتحانات برای رفع اشکال و جمع بندی درس کاملا مفید و موثر می باشد.
از حل المسائل به درستی استفاده کنید: در طول ترم وقتی می خواهید تمرین و مسئله های جدید ریاضی را حل کنید، مطمئنا جواب همه ی این تمرینات را به صورت کاملا درست نمی توانید بنویسید. تمرینات سخت و سطح بالا هم در کتاب وجود دارد که ممکن است نکاتی داشته باشد و شما با توجه به مطالبی که قبلا یاد گرفته اید شاید نتوانید این تمرینات را حل کنید. بنابریان ممکن است به نظرتان برسد برای درس ریاضی کتاب حل تمرین و حل المسائل خریداری کنید. داشتن چنین کتابی بد نیست به شرطی که به درستی از آن استفاده نمائید. نحوه برخورد صحیح با تمرینات و مسائل جدید به این ترتیب است: تمرین جدید که قبلا ندیده اید را بر روی صفحه کاغذ سفیدی بنویسید. یک ربع به خودتان وقت بدهید و هر راه حلی که به نظرتان می رسد را بنویسید. در طول آن یک ربع به هیچ عنوان به حل المسائل و یا کتاب حل تمرین نگاه نکنید. روی سوال فکر کنید و سعی کنید راه حلی بنویسید. همین فکر کردن شما به سوال و همین که روی سوال تمرکز می کنید و سعی می کنید راه حلی ارائه نمائید در یادگیری بهتر و پیشرفت شما بسیار موثر خواهد بود و باعث می شود ذهن ریاضی شما قوی تر شود. روی تمرین فکر کنید و هر ره حلی که به نظرتان می رسد را بنویسید. بعد از تمام شدن یک ربع راه حل خودتان را با راه حل ارائه شده در حل المسائل مقایسه کنید و آن را اصلاح نمائید. به این ترتیب تمرین حل کردن باعث می شود فکر کردن روی تمرینات و ارائه راه حل را یاد بگیرید که بسیار مهم است.


iranmodares


همانطور که می دانید در درس ریاضی در بسیار از مواقع اشکالاتی که وجود دارد به پایه های قبل بر می گردد. مثلا در درس حساب دیفرانسیل و انتگرال بحث حد و مشتق در سطح بالاتری به نسبت درس حسابان دوباره مطرح می گردد. اگر شما درس حسابان را خوب یاد نگرفته باشید در حساب دیفرانسیل هم اشکال خواهید داشت. از طرفی در کلاس حساب دیفرانسیل نمی توان سوالات پایه ای که انتظار می رود در حسابان یاد گرفته باشید را بپرسید. ولی در کلاس های خصوصی ریاضی نه تنها از درس حسابان بلکه از پایه های قبل تر هم می توان سوال پرسید و این مزیت بسیار بزرگی برای یادگیری بهتر است. نکته دیگر اینکه شما در ایام امتحانات که به مدرس و معلم اصلی خودتان دسترسی ندارید می توانید از معلم خصوصی ریاضی خودتان اشکالات را بپرسید. در ضمن سطح کلاسهای خصوصی را خودتان تعیین می کنید و اگر لازم باشد تعداد جلسات بیشتری هم برگزار می نمائید. کلاسهای خصوصی چون در منزل برگزار می شود جو راحت تری دارد و در ضمن وقت دانش اموز و دانشجو در مسیر رسیدن به کلاس تلف نمی شود. برای مشاهده لیست کامل مدرسین تدریس خصوصی که در وب سایت (ایران مدرس) ثبت نام کرده اند و در زمینه آموزش خصوصی ریاضی و سایر دروس فعالیت دارند بر روی عبارت اساتید تدریس خصوصی کلیک کنید. برای موفقیت در امتحان ریاضی و کنکور ریاضی و برای یادگیری پایه ای و مفهومی این درس، در کنار مد نظر قرار دادن راهکارهای دیگر مانند حضور مرتب در کلاسهای مدرسه و ادنشگاه، مطالعه درس در طول ترم، حل تمرین و مسئله و .... استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی را هم به عنوان یک راهکار خوب مد نظر داشته باشید.
برای آموزش پایه ای و مفهومی درس ریاضی و برای موفقیت در یادگیری این درس راهکارهای مختلفی وجود دارد که در مقالات قبلی ارائه شده در سایت (ایران مدرس) به صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال مطالعه مقاله راهکارهایی برای آموزش بهتر درس ریاضی یا چگونه در درس ریاضی 20 بگیریم؟ در این زمینه بسیار مفید و موثر خواهد بود. در مقالات مذکور و سایر مقالات ارائه شده در ایران مدرس به صورت مفصل در زمینه موفقیت در یادگیری ریاضی و نحوه مطالعه صحیح درس ریاضی و ... توضیح داده شده است. در این مقاله نیز در ابتدای کار به صورت خلاصه در زمینه روش های موجود برای یادگیری بهتر این درس توضیحاتی ارائه می گردد. از جمله راهکارها و روش های موجود برای یادگیری بهتر و آموزش عمقی و مفهومی درس ریاضی می توان به حضور مرتب در کلاسهای مدرسه و دانشگاه و فعال بودن در کلاس درس، پرسیدن سوالات و اشکالات در کلاس درس و باقی نگذاشتن آنها، نوشتن جزوه خوب و مناسب در کلاس ریاضی که هم برای مطالعه های بعدی مفید است و هم باعث افزایش تمرکز در کلاس خواهد شد، مطالعه مختصر درس قبل از کلاس و مرور درس ارائه شده بعد از کلاس ریاضی، اختصاص وقت به مطالعه درس و حل تمرین و مسئله در طول ترم و باقی نگذاشتن مطالب برای ایام امتحانات، حل درست و اصولی تمرینات ریاضی و استفاده درست از حل المسائل، در اولویت قرار دادن کتاب درسی و استفاده از کتابهای کمک آموزشی معتبر، حل نمونه سوالات امتحانی در ایام امتحانات، استفاده از کلاسهای خصوصی ریاضی در صورت لزوم و در صورتیکه در این درس اشکالات زیادی دارید (برای مشاهده لیست مدرسین خصوصی ریاضی بر روی عبارت تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید) و .... اشاره کرد. همانطور که گفته شد، در مقالات قبلی به صورت مفصل در رابطه با موارد ذکر شده در بالا توضیحات ارائه شده است. برای مشاهده لیست کامل مقالات مرتبط با نحوه مطالعه درس ریاضی و موفقیت در امتحان ریاضی و یادگیری این درس بر روی این لینک کلیک نمائید.
بهترین شیوه آموزش ریاضی: اگر در جستجوی بهترین شیوه آموزش ریاضی هستید در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهد شد. بهترین روش برای یادگیری بهتر درس ریاضی این است که به جای اینکه مطالعه این درس مهم را به ایام امتحانات موکول کنید ریاضی را در طول ترم بخوانید. در طول ترم با برنامه ریزی پیش بروید. به صورت مرتب در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. بخواهید که ریاضی را خوب یاد بگیرید و برای آموزش آن وقت بگذارید. در جستجوی روش های عجیب غریب و روش های میانبر نباشید. البته خوب است که روش های مطالعه صحیح را بلد باشید و ریاضی را درس مطالعه کنید. مقاله چگونه در درس ریاضی 20 بگیریم؟ را در این زمینه مطالعه نمائید. ولی به هر حال برای یادگیری بهتر درس ریاضی باید در طول ترم این درس را بخوانید و وقت بگذارید. قبل از کلاس به مبحث جدید نگاهی بیندازید. در کلاس حضور فعال داشته باشید. سوال بپرسید و در ردیف های جلوی کلاس بنشینید. جزوه بنویسید. بعد از کلاس ریاضی درس را مرو کنید. در صورت لزوم از کلاسهای خصوصی ریاضی استفاده کنید. به خودتان نظم بدهید. از همان اول ترم تعیین کنید که در درس ریاضی قصد دارید چه نمره ای بگیرید. (هدف واضحی برای خودتان در نظر بگیرید). تمرین و مسئله حل کنید و مداومت داشته باشید. اگر در جستجوی بهترین شیوه آموزش ریاضی هستید می توان گفت که بهترین روش این است که در طول ترم روند رو به پیشرفتی را برای خودتان در نظر بگیرید و تمام موارد گفته شده را رعایت کنید. با نظم پیش بروید و برنامه ریزی داشته باشید. متن کتاب درسی را بسیار خوب بخوانید و برای یادگیری بهتر تمرین و مسئله حل کنید. هر چه تمرینات بیشتری حل کنید تسلط شما بر مطالب افزایش خواهد یافت. در ایام امتحانات نمونه سوالات امتحانی حل کنید.
عوامل زیادی در یادگیری بهتر درس ریاضی تاثیر گذار است. اگر در حال حاضر فکر می کنید که از درس ریاضی خیلی خوشتان نمی آید نگران این امر نباشید. دقت کنید وقتی شما در ترمهای قبل در این درس نمره خوبی نگرفته اید و همیشه برای شما مثل یک نقطه ضعف بوده است طبیعی است که به تدریج احساس کنید از ان خوشتان نمی آید. در ضمن وقتی درس را بلد نیستید و یک سری فرمولهای غیر قابل فهم و مسائل غیر قابل حل را جلوی خودتان می بینید چرا باید از این درس خوشتان بیاید. ولی خبر خوب اینکه وقتی به تدریج درس را یاد می گیرید و می دانید که اصلا چه خبر است و مسائل چگونه حل می شود و .... مطمئن باشید نسبت به آن علاقه پیدا می کنید. شاید برای خودتان هم در درس ریاضی و یا سایر دروس پیش امده باشد که وقتی سوالی را حل می کنید و به نتیجه می رسانید چه لذت خوبی دارد. وقتی درس را خوب یاد بگیرید و از پس حل مسائل و تمرینات بر بیائید به تدریج احساس خوبی به نسبت درس پیدا خواهید کرد.


iranmodares


یکی از راهکارهایی که می تواند به شما در یادگیری سریع درس ریاضی در زمان کمتر کمک کند این است که در کلاسهای ریاضی در مدرسه یا دانشگاه شرکت کنید. شاید انتظار شنیدن چنین مطلبی را نداشته اید. ولی به هر حال مطلبی را که در مدت 1 ساعت و نیم در کلاس یاد می گیرید اگر بخواهید بعدا خودتان مطالعه کنید مطمئن باشید که زمانی بیش از 3 ساعت از شما خواهد گرفت و آن هم معلوم نیست که چند درصد از درس را به درستی یاد بگیرید و چه اشکالاتی داشته باشید و آیا بتوانید از پس برطرف کردن اشکالات بربیائید یا نه. بنابراین شرکت در کلاسهای تدریس ریاضی لازم است و به شما در صرفه جویی در وقت و یادگیری بهتر و سریعتر درس کمک می کند. البته این در صورتی درست است که در کلاس حضور کامل و فعال داشته باشید. اگر در کلاس چرت بزنید، با دوستانتان حرف بزنید، حواستان پیش میهمانی دیشب باشد و یا در آن ردیف های اخر جای دنجی برای خودتان پیدا کنید و با گوشی موبایل مشغول باشید نه تنها رس را سریعتر و بهتر آموزش نمی بینید بلکه زمان زیادی را هم از دست خواهید داد. اینطور نباشد که فقط به خاطر حضور غیاب در کلاس حضور داشته باشید. بلکه برای یادگیری درس و آموزش ریاضی در کلاس حاضر شوید و از این فرصت به خوبی استفاده کنید.
در بحث یادگیری عمقی ریاضی هدف این است که شما از آموزش سطحی فرمولها عبور کنید و تلاش کنید به صورت کامل مباحث را درک نمائید. اگر در دروسی مانند هندسه، جبر و احتمال، حسابان و ... هم اشکال دارید شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی هندسه، تدریس خصوصی جبر و احتمال، تدریس خصوصی حسابان و .... می تواند به یادگیری پایه ای شما کمک زیادی بکند. مزیت کلاسهای خصوصی این است که اگر از پایه های قبلی درس ریاضی اشکالاتی برای شما باقی مانده است در این کلاسها قابل برطرف کردن است. در کلاسهای مدرسه و دانشگاه شاید هم به خاطر کمبود وقت و هم به خاطر پاره ای از ملاحظات نتوان هر سوالی را پرسید. در کلاسهای خصوصی هر سوالی قابل پرسیدن است و حتی اگر در مباحث پایه ای مانند حد و مشتق، اتحادها، انتگرال گیری، توابع نمائی، لگاریتمی و مثلثاتی، رسم نمودارها، می نیم و ماکزیمم تابع، دامنه و برد تابع و ترکیب توابع و .... اشکال دارید می توانید سوالات خودتان را بپرسید و پایه ریاضی خودتان را قوی و قوی تر کنید (مطالعه کنید: چگونه ریاضی خود را قوی کنیم). حتما می دانید که داشتن اشکالات متعدد در درس ریاضی مانع بزرگی برای یادگیری عمقی و پایه ای این درس است. بنابراین با شرکت در کلاسهای خصوصی می توانید تمام اشکالات را برطرف کرده و در یادگیری این درس موفق باشید.
در مرحله اول مطالب کلی در رابطه با نحوه آموزش و یادگیری درس ریاضی به صورت کلی ارائه می شود که می تواند برای موفقیت در یادگیری ریاضی نهم هم مفید باشد. موارد کلی ای که اگر رعایت شود می تواند منجر به قوی شدن پایه شما در درس ریاضی به صورت کلی و در ریاضی پایه 9 به صورت خاص شود. اگر می خواهید این درس مهم را خوب یاد بگیرید باید در طول ترم به صورت منظم در کلاسها حاضر باشید و تا جایی که می توانید غیبت نکنید. در ضمن، فقط حضور در کلاس کافی نیست بلکه باید در کلاسهای ریاضی خوب به مطالب گوش دهید. در ردیف های جلوی کلاس بنشینید و سعی کنید جزوه خوبی بنویسید. البته خیلی درگیر جزوه نوشتن نشوید به طوری که اصل مطلب را از دست بدهید. باید سعی کنید سرعت خوبی داشته باشید و هم جزوه بنویسید و هم گوش دهید. اگر سوال یا اشکالی داشتید بی خیال ان نشوید. همین سوال یا اشکال می تواند در امتحان دردسر ساز شود. سوالات خودتان را بپرسید و یا یادداشت کنید تا بعدا بپرسد. برای یادگیری خوب ریاضی نهم و یا ریاضی در هر پایه دیگری سعی کنید در طول ترم درس بخوانید. تمرین و مسئله حل کنید و کتاب درسی را خوب مطالعه نمائید.
خواندن متن کتاب درسی و حل کردن مثالهای کتاب: برای یادگیری بهتر و قوی تر شدن در درس ریاضی خواندن عمقی متن کتاب درسی و حل کردن مثالهای کتاب بسیار مهم است. مهمترین منابعی که شما برای یادگیری ریاضی در اختیار دارید یکی کتاب درسی اصلی خودتان است و دیگری جزوه ای که در کلاس یادداشت کرده اید. بسیاری از دانشجویانو دانش آموزان فکر می کنند برای موفقیت در درس ریاضی و سا سایر دروس لازم است کتابهای زیادی را خریداری کنند و برای هر درس دو یا سه کتاب کمک آموزشی و ... خربداریمی کنند. در حالیکه شما نه این تعداد کتاب را لازم دارید و نه وقت می کنید همه ی این کتابها را مطالعه کنید و در نهایت بدون استفاده خواهند ماند. بنابراین بهتر است روی کتاب درسی ریاضی خودتان متمرکز شوید. کتاب اصلی خودتان را اگر خوب بخوانید بهترین کار ممکن را انجام داده اید. معلمریال دبیر و یا استاد ریاضی شما هم برای مطرح کردن سوالات امتحانی همین کتاب اصلی را مد نظر قرار می دهد. در ضمن همه ی کتابهای کمک آموزشی موجود در بازار هم از روی همین کتاب درسی اصلی خودتان نوشته شده است. نکته دیگر اینکه در کتاب درسی اصلی ریاضی خودتان به اندازه کافی تمرین و سوال وجود دارد و اگر بتوانید خود این سوالات و تمرینات را به صورت کامل حل کنید و در کنار آن از نمونه سوالات امتحانی ترمهای قبل نیز استفاده نمائید، مطمئنا در امتحان ریاضی نمره بسیار خوبی خواهید گرفت.
با توجه به مطالب ارائه شده، برای یادگیری خوب درس ریاضی و قوی تر شدن در آن سعی کنید مفاهیم را به خوبی آموزش ببینید و در ادامه به صورت عملی نحوه برخورد با مسائل را یاد بگیرید. در طول ترم درس ریاضی را بخوانید و با برنامه ریزی و نظم پیش بروید. تمرین و مسئله حل کنید و درست تمرین کنید. مرور درس و حضور فعال در کلاسهای ریاضی هم می تواند برای آموزش بهتر آن بسیار مفید باشد.
منبع: ایران مدرس

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.