راهکارهای عالی برای آموزش و یادگیری مفهومی و عمقی درس ریاضی

پنج‌شنبه 19 بهمن 1396 ساعت 22:46

راهکارهای عالی برای آموزش و یادگیری مفهومی و عمقی درس ریاضی در این بخش ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه یادگیری درس ریاضی ادامه این مطلب را بخوانید. افرادی که در درس و تحصیل و در امتحان ریاضی موفق هستند را خودتان با افراد ناموفق مقایسه کنید. افراد موفق و دانش آموزان و دانشجویانی که نمره خوب می گیرند مجموعه ای از عادتهای مثبت را در خودشان ایجاد کرده اند وکلا در طول ترم انگار در مسیر متفاوتی از افراد ناموفق قرار دارند. دانش آموزان و دانشجویانی که در ریاضی و ساییر دروس نمره خوب می گیرند به موقع در کلاس حاضر هستند، در ردیف جلوی کلاس می نشینند، جزوه می نویسند و سوال می پرسند. خودتان خیلی راحت در کلاس می توانید این افراد را تشخیص دهید. این افراد در طول ترم درس می خوانند و به یادگیری درس علاقه نشان می دهند. شما نیز باید چنین عادتهایی را در خودتان ایجاد کنید. اگر بر زبان انگلیسی مسلط هستید مطالعه مقاله نحوه مطالعه برای امتحان ریاضی که به زبان اصلی نوشته شده است هم می تواند مفید و موثر باشد.
ریاضی درس مهمی است و در عین حال تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان و دانشجویان در یادگیری درست و صحیح آن و موفقیت در امتحانات اشکال دارند. دانش اموزان و دانشجویان برای موفقیت در درس ریاضی راهکارهای مختلفی را می توانند امتحان کنند و البته یکی از بهترین روشها شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی است. برای مشاهده لیست مدرسین ریاضی بر روی عبارت تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید. البته فقط با شرکت در این کلاسها نمی توان در ریاضی خیلی قوی شد ولی به هر حال یک روش خوب استفاده از کلاسهای خصوصی است.
همانطور که می دانید در درس ریاضی در بسیار از مواقع اشکالاتی که وجود دارد به پایه های قبل بر می گردد. مثلا در درس حساب دیفرانسیل و انتگرال بحث حد و مشتق در سطح بالاتری به نسبت درس حسابان دوباره مطرح می گردد. اگر شما درس حسابان را خوب یاد نگرفته باشید در حساب دیفرانسیل هم اشکال خواهید داشت. از طرفی در کلاس حساب دیفرانسیل نمی توان سوالات پایه ای که انتظار می رود در حسابان یاد گرفته باشید را بپرسید. ولی در کلاس های خصوصی ریاضی نه تنها از درس حسابان بلکه از پایه های قبل تر هم می توان سوال پرسید و این مزیت بسیار بزرگی برای یادگیری بهتر است. نکته دیگر اینکه شما در ایام امتحانات که به مدرس و معلم اصلی خودتان دسترسی ندارید می توانید از معلم خصوصی ریاضی خودتان اشکالات را بپرسید. در ضمن سطح کلاسهای خصوصی را خودتان تعیین می کنید و اگر لازم باشد تعداد جلسات بیشتری هم برگزار می نمائید. کلاسهای خصوصی چون در منزل برگزار می شود جو راحت تری دارد و در ضمن وقت دانش اموز و دانشجو در مسیر رسیدن به کلاس تلف نمی شود.
در ایام امتحانات که به مدرس ریاضی خودتان در مدرسه و یا استاد ریاضی در دانشگاه دسترسی ندارید می توانید سوالات و اشکالات را از معلم خصوصی ریاضی بپرسید. دانش آموزان و دانشجویان در ایام فرجه ها و ایام امتحانات معمولا با جدیت بیشتری درس می خوانند. در این ایام وقتی درسها خوانده می شود اشکالاتی که وجود دارد و سوالاتی که ممکن است مطرح گردد خودشان را نشان می دهد. در کنار داشتن یک مدرس خوب و مجرب در این ایام می تواند بسیار کمک کننده باشد و اشکالات خودتان را می توانید از ایشان بپرسید.


iranmodares


در حقیقت شما به اندازه کافی باهوش هستید و حتی 20 گرفتن در درس ریاضی به نسبت توانایی های ذهنی شما کار سختی نیست. ولی به هر حال به این بستگی دارد که چقدر آن را بخواهید و درست عمل کنید و بر روی یادگیری درس ریاضی تمرکز کنید. ذهنیتی که دارید به نسبت میزان هوش شما خیلی مهمتر است. بسیاری از افراد باهوش از هوش خودشان برای توجیه ناکامی هایشان استفاده می کنند. در این حالت هوش آنها به ضررشان عمل می کند. بنابراین، به جای اینکه بر روی مشکلات متمرکز شوید، در جستجوی راه حل ها باشید. به جای اینکه تمرکز خودتان را بر روی این بگذارید که نمرات قبلی خودتان در درس ریاضی که نمرات خوبی نبوده اند را توجیه کنید و مثلا بگوئید معلم ریاضی خوب نبود، امتحان سخت بود، حق من نبود و .... بر روی این متمرکز شوید که چگونه در امتحان بعدی خوب عمل کنید و به هدف خودتان برسید و ریاضی را بهتر یاد بگیرید.
بهترین شیوه آموزش ریاضی: اگر در جستجوی بهترین شیوه آموزش ریاضی هستید در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهد شد. بهترین روش برای یادگیری بهتر درس ریاضی این است که به جای اینکه مطالعه این درس مهم را به ایام امتحانات موکول کنید ریاضی را در طول ترم بخوانید. در طول ترم با برنامه ریزی پیش بروید. به صورت مرتب در کلاسهای ریاضی شرکت کنید. بخواهید که ریاضی را خوب یاد بگیرید و برای آموزش آن وقت بگذارید. در جستجوی روش های عجیب غریب و روش های میانبر نباشید. البته خوب است که روش های مطالعه صحیح را بلد باشید و ریاضی را درس مطالعه کنید. مقاله چگونه در درس ریاضی 20 بگیریم؟ را در این زمینه مطالعه نمائید. ولی به هر حال برای یادگیری بهتر درس ریاضی باید در طول ترم این درس را بخوانید و وقت بگذارید. قبل از کلاس به مبحث جدید نگاهی بیندازید. در کلاس حضور فعال داشته باشید. سوال بپرسید و در ردیف های جلوی کلاس بنشینید.
اگر ترمهای قبل به صورت کامل در کلاسهای ریاضی حاضر نمی شدید و بعضا غیبت می کردید و حتی اگر در کلاس هم حاضر بودید خیلی توجه نمی کردید و گوش نمی دادید، این ترم برای بهتر نتیجه گرفتن باید این روند را تغییر دهید. باید در کلاسها حاضر باشید و خوب گوش دهید. جزوه بنویسید و سعی کنید هر سوال یا اشکالی را که دارید بپرسید و برطرف نمائید. اگر ترمهای قبل خواندن درس ریاضی را به ایام امتحانات و فرجه ها موکول می کردید این ترم دیگر این کار را انجام ندهید. در طول ترم درس بخوانید. هیچ توصیه ای برای یادگیری بهتر ریاضی موثرتر از این نیست که در طول ترم درس بخوانید. اگر ترمهای قبل تعداد تمرینات بسیار کمی حل می کردید این ترم سعی کنید تمرینات بیشتری حل کنید وبر درس مسلط شوید. نحوه درست تمرین حل کردن ریاضی را هم اموزش ببنید. روی تمرینات فکر کنید و راه حل ارائه دهید و خیلی سریع جواب را نگاه نکنید. اگر ترمهای قبل برنامه ای نداشتید و نظم نداشتید این ترم با نظم پیش بروید و برنامه ریزی کنید. اوایل کار ممکن است تغیر سخت باشد چون به هر حال شما به روند قبلی عادت کرده اید. اگر برنامه شما کامل اجرا نشد ایرادی ندارد آن را اصلاح کنید و دوباره ادامه دهید.
ممکن است بخواهید با یکی از دوستانتان به صورت دو نفره درس بخوانید و با هم اشکالات را برطرف کنید. البته بعضا این روش هم خوب است ولی وقتی نزدیک ایام امتحانات هستید و زمان برای شما مهم است این روش ممکن است خیلی مناسب نباشد. در ضمن شاید دوست شما هم در همان حد و اندازه خود شما درس را بلد باشد و بنابراین صد در صد به جوابهایی که به سوالات می دهید نمی توان اطمینان کرد. اگر بخواهید با استفاده از کتابهای کمک آموزشی و فیلم آموزشی و ... هم رفع اشکال کنید، باز هم می گوییم، خصوصا وقتی در ایام امتحانات می خواهید سریع رفع اشکال نمائید، پیدا کردن اشکال در یک کتاب و یا در یک فیلم طولانی کار ساده ای نیست و در ضمن از فیلم و کتاب نمی توانید سوال بپرسید و اگر جایی را متوجه نشدید بخواهید که برای شما بیشتر توضیح دهد. با توجه به مطالب گفته شده، در این حالت استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی بهترین و پربازده ترین روش است. خصوصا در ایام امتحانات که رفع اشکال سریع خیلی مهم است و به مدرس و استاد اصلی خودتان هم دسترسی ندارید.
در بحث یادگیری عمقی ریاضی هدف این است که شما از آموزش سطحی فرمولها عبور کنید و تلاش کنید به صورت کامل مباحث را درک نمائید. اگر در دروسی مانند هندسه، جبر و احتمال، حسابان و ... هم اشکال دارید شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی هندسه، تدریس خصوصی جبر و احتمال، تدریس خصوصی حسابان و .... می تواند به یادگیری پایه ای شما کمک زیادی بکند. مزیت کلاسهای خصوصی این است که اگر از پایه های قبلی درس ریاضی اشکالاتی برای شما باقی مانده است در این کلاسها قابل برطرف کردن است. در کلاسهای مدرسه و دانشگاه شاید هم به خاطر کمبود وقت و هم به خاطر پاره ای از ملاحظات نتوان هر سوالی را پرسید.
اگر می خواهید این درس مهم را خوب یاد بگیرید باید در طول ترم به صورت منظم در کلاسها حاضر باشید و تا جایی که می توانید غیبت نکنید. در ضمن، فقط حضور در کلاس کافی نیست بلکه باید در کلاسهای ریاضی خوب به مطالب گوش دهید. در ردیف های جلوی کلاس بنشینید و سعی کنید جزوه خوبی بنویسید. البته خیلی درگیر جزوه نوشتن نشوید به طوری که اصل مطلب را از دست بدهید. باید سعی کنید سرعت خوبی داشته باشید و هم جزوه بنویسید و هم گوش دهید. اگر سوال یا اشکالی داشتید بی خیال ان نشوید. همین سوال یا اشکال می تواند در امتحان دردسر ساز شود. سوالات خودتان را بپرسید و یا یادداشت کنید تا بعدا بپرسد. برای یادگیری خوب ریاضی نهم و یا ریاضی در هر پایه دیگری سعی کنید در طول ترم درس بخوانید. تمرین و مسئله حل کنید و کتاب درسی را خوب مطالعه نمائید.


iranmodares


مرور درس ریاضی در طول ترم و بعد از کلاسها: یکی از مواردی که باید در طول ترم در نظر داشته باشید مرور پیوسته مطالبی است که آموزش دیده اید. مرور کردن روند فراموشی درس را به تعویق می اندازد و دفعات بعد که درس ریاضی را مطالعه می کنید کمتر از شما انرژی خواهد گرفت. بهترین مرور بلافاصله بعد از کلاس درس و در همان روز است که باعث می شود مطالب برایتان جا بیافتد. در زمانهای دیگر هم به صورت مداوم درس را مرو کنید. وقتی درس را می خوانید و یا تمرین و مسئله حل می کنید در دفترچه کوچکی مهمترین نکات را بنویسید تا در ایام امتحانات بتوانید مهمترین نکات را در زمان کم مرور نمائید. یک برنامه ریزی خوب و دقیق داشته باشید و در آن به صورت منظم و در بازه های زمانی مشخص مرور درس را در نظر بگیرید.
با توجه به مطالب ارائه شده و به عنوان جمع بندی می توان گفت که برای یادگیری بهتر، عمقی تر و مفهومی تر درس ریاضی باید در طول ترم این درس را بخوانید، در کلاسهای اصلی خودتان در مدرسه یا دانشگاه شرکت کنید و برای اموزش بهتر آن تمرین و مسئله حل نمائید. مرور درس ریاضی در طول ترم به یادگیری بهتر آن کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی هم می تواند به آموزش بهتر درس ریاضی کمک کند. در این کلاسها می توانید سوالات خودتان را بپرسید و هر اشکالی که دارید حتی اگر مربوط به ترمهای قبل باشد را برطرف نمائید.
منبع: ایران مدرس

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.