X
تبلیغات
زولا

نحوه مطالعه ریاضی برای گرفتن نمره عالی در امتحان

سه‌شنبه 26 تیر 1397 ساعت 16:45

در این بخش مطالبی در رابطه با نحوه مطالعه ریاضی برای گرفتن نمره عالی در امتحان ریاضی ارائه می گردد. نسبت به ریاضی دید مثبت تری پیدا کنید. برای این کار لیستی از کاربردهای ریاضی را در رشته های مختلف و امور جاری زندگی بنویسید. مثلاً کاربرد ریاضی در ساختمان سازی. 
مسائل را مشابه مسائلی که قبلاً یاد گرفتید و حل کردید، در نظر بگیرید و همچنین شباهت های آن را با مسائل دیگر پیدا کنید. این امر موجب از بین رفتن استرس می شود.
اگر در کلاسهای خصوصی ریاضی شرکت کردید مطالعه و حل تمرین خودتان را قطع نکنید. هیچ چیزی جای تلاش خود شما را نمی گیرد. ریاضی درس شب امتحانی نیست. این درس را باید در طول ترم خواند. هر چه می توانید تمرین حل کنید. با حل تمرین و مسئله ذهن شما مانند یک عضله قوی و قوی تر می شود.
اگر می خواهید ریاضی را 20 بگیرید، بعد از کلاسهای تدریس و تدریس خصوصی ریاضی (اگر شرکت می کنید) درس را مرور نمائید. تمرینها را دوباره حل کنید و مثالها را بررسی کنید. در این مرحله هم اگر سوالی پیش آمد یادداشت کنید که جلسه بعد بپرسید. تمرینها را خودتان از اول حل کنید. به جواب نگاه نکنید. ببینید آیا می توانید حل کنید. تا جایی که می توانید از مغزتان کار بکشید.
فقط حضور در کلاسهای تدریس ریاضی شرط نیست. بلکه باید در کلاسهای تدریس ریاضی حضور فعال داشته باشید. حل تمرین و مسائل را دنبال کنید و سوال بپرسید. اگر به هر دلیل نتوانستید در کلاسهای تدریس ریاضی شرکت کنید، برای جبران مطالب ارائه شده، از جلسات تدریس خصوصی ریاضی استفاده نمائید. برای مشاهده مدرسین خصوصی ریاضی بر روی عبارت تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید.
کتاب درسی را خیلی خوب بخوانید. به کتاب درسی بیشتر از کتابهای کمک درسی بها بدهید. در مرحله اول متن کتاب درسی را خوب بخوانید و مثالها و تمرینهای آن را حل کنید.
برای خودتان یک برنامه ریزی خوب داشته باشید. با برنامه پیش بروید و قبل از اینکه خود امتحان ریاضی نزدیک شود برای امتحان دادن آمادگی لازم را در خودتان ایجاد نمائید.
برنامه ریزی خودتان برای خواندن ریاضی و سایر دروس را شخصی سازی کنید. برنامه شما باید مختص خودتان باشد. می توانید از برنامه ریزی دیگران ایده بگیرید و از مشاورین مشورت بگیرید. ولی در نهایت برنامه درسی شما باید با توجه به عادتهای خودتان شخصی سازی شود. مطالب و درسهای سخت را در زمانهایی قرار دهید که برای مطالعه سر حال تر هستید.
بعد از کلاسهای خصوصی ریاضی یا کلاسهای تدریس ریاضی مدرسه و دانشگاه درس را مرور نمائید. مرور بعد از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی و بعد از کلاسهای تدریس مدرسه و دانشگاه باعث می شود درس برای مدت طولانی تری در ذهن شما باقی بماند و دیرتر آن را فراموش کنید. در ضمن اگر مطلبی را متوجه نشده باشید آن را یادداشت کرده و جلسه بعد از مدرس و معلم ریاضی خودتان خواهید پرسید.
مهمترین نکته: ریاضی درس شب امتحانی نیست. اگر می خواهید در ریاضی موفق باشید، ریاضی را خوب یاد بگیرید و در امتحان نمره 20 و در کنکور هم درصد بالایی برای ان کسب نمائید، باید ریاضی را به مرور و در طول زمان بخوانید. هر چه تعداد تمریناتی که برای درس ریاضی حل می کنید و تعداد تست هایی که می زنید بیشتر باشد بهتر ان را یاد می گیرید.
درس ریاضی را بعد از کلاسهای مرور کنید و اگر اشکالی دارید یادداشت کنید تا بعدا از مدرس ریاضی، معلم و استاد ریاضی و یا مدرس خصوصی ریاضی خودتان بپرسید. تمرین و مسئله حل کنید و با پشتکار و مداومت تا شب امتحان به این روند ادامه دهید. کتاب درسی را در اولویت قرار دهید و سوالات امتحانی سالهای قبل ریاضی را حل کنید. برای دانلود سوالات امتحانی ریاضی به صورت رایگان و دانلود جزوات آموزشی، تست کنکور، کتاب و ... ریاضی بر روی لینک دانلود جزوه و سوال امتحانی ریاضی کلیک کنید.
شب امتحان ریاضی خیلی دیر نخوابید: بعضی از دانشجویان و دانش اموزان که در طول ترم درس ریاضی را مطالعه نکرده اند، فکر می کنند با نخوابیدن در شب امتحان ریاضی می توانند معجزه کنند. حقیقت این است که زمان شما محدود است و کار خیلی عجیب غریبی نمی توان انجام داد. اگر شب امتحان نخوابید، سر جلسه امتحان هوشیاری خودتان را به صورت کامل نخواهید داشت و نمی توانید از مباحثی که خوانده اید هم استفاده نمائید.
کتاب درسی را در اولویت قرار دهید. برای آموزش و یادگیری پایه ای درس ریاضی خواندن و مطالعه کتاب درسی ریاضی را در اولویت قرار دهید. اگر کتاب های کمک آموزشی دارید و یا حل المسائل و ... خریداری کرده اید، این موارد را برای بعد از کتاب درسی در نظر بگیرید. ابتدا متن کتاب درسی ریاضی ار بخوانید و مثالهای حل شده کتاب را مرور نمائید. تلاش کنید که خودتان مثالهای حل شده را حل کنید و در ادامه اگر اشکالی داشتید راه حل را ببینید. خیلی زود سراغ راه حل نروید. اول خودتان کمی فکر کنید و راه حلی ارائه دهید. بعد از حل مثالهای حل شده، سراغ حل تمرینات و مسائل اضافه تر بروید.
در زمانهای اوج بازدهی خودتان درس ریاضی ار مطالعه کنید. بعضی از افراد صبح را برای مطالعه کردن دوست دارند. تعدادی از افراد ممکن است در زمانهای آخر شب بازدهی بیشتری داشته باشند. اگر می خواهید در درس ریاضی موفق شوید و حتی 20 بگیرید، بهترین زمان مطالعه خودتان که در آن زمان بیشترین بازدهی را دارید به مطالعه درس ریاضی اختصاص دهید. به این ترتیب درس را بهتر یاد می گیرید و احتمال موفقیت شما افزایش می یابد. فایده دیگر مطالعه ریاضی در اوج بازدهی خودتان این است که در زمان کمتری می توانید حجم بیشتری از مطالب را مطالعه کنید و بازدهی شما افزایش می یابد. ریاضی درس سنگینی است و به تمرکز کامل نیاز دارد.
اگر لازم است از کلاسهای خصوصی ریاضی استفاده نمائید، برگزاری این کلاسها را هم به ایام امتحانات واگذار نکنید. کلاسهای خصوصی هم در طول ترم مفید تر است.
از کتابهای کمک آموزشی معتبر برای یادگیری ریاضی استفاده نمائید. هر کتابی که بدستان رسید را نخوانید و برای ان وقت نذارید. البته کتاب درسی در اولویت اول است.
نکته دیگری که برای گرفتن نمره خوب در امتحان ریاضی و قبولی در امتحان ریاضی با نمره عالی باید مد نظر داشته باشید این است که برای یادگیری درس ریاضی حل تمرین و مسئله بسیار مهم است. در مرحله اول تمرینات و مثالهایی که مدرس یا استاد شما در کلاسهای مدرسه یا دانشگاه حل کرده است را مرور کنید و خوب بفهمید. اگر در همین تمرینات اشکال دارید یادداشت کنید تا از مدرس ریاضی و یا معلم خصوصی ریاضی خودتان بپرسید. در ادامه سراغ تمرینات حل نشده کتاب درسی ریاضی بروید و تلاش کنید آنها را حل کنید. معمولا تمرینات در انتهای هر فصل یا مبحث از آسان به سخت مرتب شده است. از تمرینات آسانتر شروع کنید و حل کنید و به سمت تمرینات مشکل تر حرکت نمائید.
حل تمرین و مسئله برای درس ریاضی ضروری است: ممکن است بتوانید درسهایی مانند شیمی، عربی و .... را فقط با خواندن متن کتاب درسی یاد بگیرید ولی درس ریاضی را بدون حل تمرین و مسئله نمی توانید آموزش ببینید. برای یادگیری درس ریاضی حل تمرین و مسئله کاملا ضروری است. افرادی که ریاضی را خیلی خوب بلد هستند تمرینات خیلی زیادی حل کرده اند. بعد از حضور در کلاسهای ریاضی سعی کنید مثالهایی که توسط معلم ریاضی و یا استاد ریاضی شما حل شده است را یک بار مرور کنید و خودتان تلاش کنید بدون نگاه کردن به راه حل ارائه شده یک بار دیگر همان مثالها را حل کنید تا راه حلها را آموزش ببینید.
برای یادگیری بهتر ریاضی در طول ترم درس بخوانید و مطالعه این درس را به ایام امتحانات و شب امتحان موکول نکنید. ریاضی درس شب امتحانی نیست و برای یادگیری به زمان نیاز دارد. برای درس ریاضی تمرین و مسئله حل کنید و به درستی از حل المسائل استفاده نمائید. تعداد تمرینات بیشتری که حل می کنید مساوی با یادگیری بهتر درس ریاضی است. کتاب درسی خودتان را در اولویت قرار دهید و ان را خوب بخوانید. در صورت لزوم، برای یادگیری بهتر درس ریاضی از کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی استفاده کنید.
در پاسخ به سوالات چگونه برای امتحان ریاضی درس بخوانم و یا چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنم می توان گفت بهتر است در طول ترم درس بخوانید، با برنامه ریزی پیش بروید و از وقت خودتان در طول ترم استفاده کنید. در طول ترم در کنار کلاسهای اصلی خودتان، کلاسهای تدریس خصوصی، خواندن کتاب درسی و ... تا جایی که می توانید تمرین و مسئله حل کنید و در ایام امتحانات هم از نمونه سوالات امتحانی استفاده نمائید. روی تمرینات ریاضی تفکر و تعمق کنید و با حل تمرینات بیشتر ذهن خودتان را قوی تر و قوی تر کنید.  چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم
در کلاسهای ریاضی کاملا فعال باشید. در کلاس در ردیف های جلو بنشینید. در ردیف جلو هم به معلم نزدیک تر هستید و مطالب را بهتر می فهمید و خودتان هم بهتر می دانید که معمولا دانش آموزان و دانشجویان زرنگ و درس خوان در دریف جلوی کلاس هستند. به این ترتیب با آنها طرح دوستی می ریزید و مطالب خوبی از آنها یاد خواهید گرفت.
از کلاسهای خصوصی ریاضی به نوع دیگر و برای رفع اشکال و جمع بندی درس در ایام امتحانات هم می توانید استفاده کنید. اگر خودتان درس را خوانده اید و متن درس را بلد هستید ولی به صورت محدود اشکالاتی دارید، در ایام فرجه ها و یا نزدیک به امتحان ریاضی می توانید از کلاسهای خصوصی استفاده کنید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید.
رمز موفقیت در هر کاری و از جمله رمز موفقیت در امتحان ریاضی این است که هدف واضحی داشته باشید، برای رسیدن به ان برنامه ریزی کنید و به صورت هوشمندانه و با پشتکار ادامه دهید. از افراد موفق در این زمینه نظر خواهی کنید و اگر روش های شما مناسب نبود آن را اصلاح نمائید.
در ایام امتحانات چگونه ریاضی برای امتحان باید خوانده شود؟ اگر می خواهید در امتحان ریاضی نمره خوبی بگیرید باید در ایام امتحانات هم مطالعه و حل تمرین را ادامه دهید. اگر در طول ترم درس را نخوانده اید و یا مباحث زیادی باقی مانده است که مطالعه شود به هر حال ممکن است نمره خیلی خوبی نگیرید. ولی به هر حال در این حالت هم برای یادگیری بهتر درس و گرفتن بهترین نمره ممکن باید تلاش کنید. شاید بهترین راهکار برای رفع اشکال و یادگیری بهتر درس ریاضی در ایام امتحانات (با توجه به زمان و فرصت کمی که وجود دارد) استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی باشد. البته قاعدتا باید خودتان هم نظم بسیار خوبی به خودتان بدهید و تمام وقت مطالعه کنید.
مجموعه ای از عوامل که می تواند برای گرفتن نمره خوب ریاضی شما مفید و موثر باشد شامل حضور مرتب در کلاسهای مدرسه یا دانشگاه، حضور فعال در کلاسها و نوشتن جزوه مناسب و سوال پرسیدن، درس خواندن در طول ترم و مرور و حل تمرین و مسئله به اندازه کافی، استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی برای رفع اشکال و افزایش تسلط بر درس، مطالعه کتاب درسی و در اولویت قرار دادن آن به نسبت کتابهای کمک آموزشی، رفع اشکال و اجازه ندادن به اینکه هیچ اشکالی باقی بماند و .... است. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده می توانید در درس ریاضی بیست شوید. نمونه سوالات امتحانی هم دید بسیار خوبی به شما می دهد و باعث می شود در جلسه امتحان راحت تر از پس سوالات بربیائید. مطالعه مقاله چگونه ریاضی بخوانیم؟ هم در این زمینه بسیار مفید و موثر است.
چگونه در ایام فرجه ها و ایام امتحانات برای امتحان ریاضی درس بخوانیم: اگر در حال حاضر که این مقاله را مطالعه می کنید ایام امتحانات فرا رسیده است و یا نزدیک است باز هم می توانید برای موفقیت در امتحان کارهای مثبتی را انجام دهید. البته همانطور که گفته شد اگر در طول ترم درس را خوانده باشید در ایام فرجه ها و امتحانات کار شما راحت تر خواهد بود. در این حالت می توانید نمونه سوالات امتحانی حل کنید و درس را مرور نمائید و یا یکی دو جلسه کلاس تدریس خصوصی برگزار کنید و اشکالاتی که باقی مانده است را برطرف نمائید. اگر درس را نخوانده اید و یا کم خوانده اید باید یک برنامه ریزی دقیق برای خودتان انجام دهید و کارهای دیگر را به صورت کامل کنار بگذارید تا بتوانید درس را بخوانید.
یک بخش اصلی از یادگیری درس ریاضی تمرین حل کردن است. نحوه تمرین کردن ریاضی هم اهمیت بالایی دارد و فقط این نیست که تعداد تمریناتی که حل می کنید زیاد باشد. در مرحله اول سعی کنید در کلاس خوب توجه کنید که مدرس و معلم ریاضی شما چگونه با سوالات برخورد می کند. خوب دقت کنید که معلم ریاضی از چه فرمول ها و روابطی استفاده می کند و چرا مثلا فلان رابطه را استفاده می کند. اگر متوجه نشدید سوال بپرسید و یا یادداشت کنید تا بعدا بپرسید. بنابراین اینکه در منزل بتوانید به صورت موفقیت آمیزی تمرین حل کنید به این بستگی دارد که چقدر در کلاس به روند حل تمرینات دقت کرده اید. در مرحله بعد در منزل راه حل ها را مرور کنید و برای خودتان توضیح دهید. سپس همان روز یا اگر خسته بودید یک روز دیگر در همان هفته (اجازه ندهید خیلی فاصله بیفتد) خودتان سعی کنید تمریناتی که در کلاس حل شده است را بدون نگاه کردن به راه حل آن دوباره حل کنید.
اما درست خواندن درس ریاضی به چه معنی است؟ درست خواندن درس ریاضی به این معنی است که مجموعه ای از کارها را در طول ترم انجام دهید که در کنار انجام کارهای دیگر خودتان و در کنار مطالعه سایر دروس برای ریاضی هم وقت بگذارید. البته وقت گذاشتن برای یادگیری ریاضی در طول ترم بسیار مهم است ولی کافی نیست. باید بدانید در آن زمانی که به ریاضی اختصاص می دهید چه کارهایی را و چگونه انجام دهید. برای قبولی در امتحان ریاضی با نمره خوب فقط این کافی نیست که در ایام امتحانات خودتان را در یک اتاق زندانی کنید و روزی 15 ساعت درس بخوانید. درس خواندن در ایام امتحانات مهم است ولی مهمتر از آن این است که در طول ترم هم برای یادگیری این درس وقت بگذارید. 

چگونه در امتحان ریاضی با نمره خوب قبول شویم

یک راهکار خوب دیگر برای اینکه در درس ریاضی با نمره خوب در امتحان قبول شوید این است که از همان ابتدای ترم برای خودتان مشخص کنید که چه چیزی می خواهید و چه نمره ای در نظر دارید. قدم به قدم پیشرفت کنید. اگر همیشه در ریاضی نمره ای حدود 11 یا 12 گرفته اید یک مرتبه نخواهید 20 بگیرید. باور کردنش برای خودتان هم سخت است و در نتیجه عملی نمی شود. مثلا این ترم تصمیم بگیرید بالای 15 بگیرید و روی برگه کاغذی بنویسید نمره من در درس ریاضی این ترم بالای 15 است و آن را جایی قرار دهید که در معرض دید باشد. سپس برای رسیدن به آن تلاش کنید و برنامه ریزی کنید.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.